Demokrácia: új szitokszó vagy a civilizációnk megmentője? - Hellen
Demokrácia: új szitokszó vagy a civilizációnk megmentője?

Demokrácia: új szitokszó vagy a civilizációnk megmentője?

Share This


Politológus-szakértőink véleményét kérdeztük az újonnan bevezetett demokratikus rendszerről. Az új törvények Kr. e. 508. évben léptek érvénybe Kleiszthenész arkhón rendelete alapján. Kleiszthenész az első arisztokrata származású vezető, aki intézkedéseket kíván tenni az arisztokrácia születési előjogai és kiváltságai ellen. Athén az első polisz a Balkán-félszigeten, ahol bevezették a demokráciát. Pallasz Athéné polgárai lapunknak úgy nyilatkoztak, akármi is legyen, biztosan jobb lesz, mint a türannisz. Bár az elmúlt több mint 50 évben a zsarnoksági törvények erősítették a démoszt, a kézművesek és a kereskedők szívéről saját bevallásuk szerint nagy kő esett le akkor, amikor Kleiszthenész demonstrálta az elveit. Ugyan a rendszer alig néhány hónapja él, az ekklészia máris számtalan változtatást eszközölt, amelyekkel igyekeznek napról napról élhetőbbé tenni Athént. Szerkesztőségünk interjút kért néhány, jelenleg politikai tanulmányokat folytató athéni diáktól is, akik cikkünk publikálásáig nem reagáltak a kérésünkre. Lapunk szakértői szerint a demokrácia meglehetősen nagy előrelépést jelent és szükséges is a kultúránk fennmaradásához, ugyanakkor a kezdeti felmérések alapján ez mindössze a lakosság 10-15 százalékát érinti, így egyesek követelik a nők, a rabszolgák és a külhoniak egyenjogúságát. Az arisztokrácia tüntetést szervez a Facebookon.


Már több, mint 800 ember jelezte, hogy részt vesz az eseményen, és további kétezren érdeklődnek. A szervezők mindenképpen nagy tömegre számítanak. Egyelőre nem lehet tudni, milyen következményei lehetnek a mozgalomnak a belpolitikára nézve.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Pages