Politológus-szakértőink
véleményét kérdeztük az újonnan bevezetett demokratikus rendszerről. Az új
törvények Kr. e. 508. évben léptek érvénybe Kleiszthenész arkhón rendelete
alapján. Kleiszthenész az első arisztokrata származású vezető, aki
intézkedéseket kíván tenni az arisztokrácia születési előjogai és kiváltságai
ellen. Athén az első polisz a Balkán-félszigeten, ahol bevezették a
demokráciát. Pallasz Athéné polgárai lapunknak úgy nyilatkoztak, akármi
is legyen, biztosan jobb lesz, mint a türannisz. Bár az elmúlt több mint 50
évben a zsarnoksági törvények erősítették a démoszt, a kézművesek és a
kereskedők szívéről saját bevallásuk szerint nagy kő esett le akkor, amikor
Kleiszthenész demonstrálta az elveit. Ugyan a rendszer alig néhány hónapja él,
az ekklészia máris számtalan változtatást eszközölt, amelyekkel igyekeznek
napról napról élhetőbbé tenni Athént. Szerkesztőségünk interjút kért néhány,
jelenleg politikai tanulmányokat folytató athéni diáktól is, akik cikkünk
publikálásáig nem reagáltak a kérésünkre. Lapunk szakértői szerint a demokrácia
meglehetősen nagy előrelépést jelent és szükséges is a kultúránk
fennmaradásához, ugyanakkor a kezdeti felmérések alapján ez mindössze a
lakosság 10-15 százalékát érinti, így egyesek követelik a nők, a rabszolgák és
a külhoniak egyenjogúságát. Az arisztokrácia tüntetést szervez a Facebookon.
Már több, mint 800 ember jelezte, hogy részt vesz az eseményen, és további
kétezren érdeklődnek. A szervezők mindenképpen nagy tömegre számítanak.
Egyelőre nem lehet tudni, milyen következményei lehetnek a mozgalomnak a
belpolitikára nézve.


Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése